006 - копияСпогади записав Семко Володимир від родичів Муляр Ольги “Мрії” та Муляр Йосифа “Олега”.

Муляр Ольга “Мрія” народилася 1923 р. і проживала в Перегінську в місцевості Заріка. Була зв’язковою, носила їсти повстанцям в Чорний ліс, в Башти, на гору Вовкан, в Чуту.

муляр ольга

Одного вечора вона прийшла до своєї мами Параски. Трохи посиділа і пішла ночувати до сусідів (четверта хата від батьківської). Опівночі стукають у двері до її мами, газдиня запитала хто там? Їй відповіли, що то «Вітер», щоб покликала Ольгу, треба поговорити. Параска сказала, що дочки немає вдома, десь поїхала, а «Вітер» попросив, щоб відкрили двері, бо вони прийшли здалека.

Газдиня пустила до хати. Гості сказали, щоб не світила світло і всі говорять по-українськи. Стали просити Параску, щоб пішла і знайшла Ольгу, мовляв, прийшли здалека, ризикували, щоб не натрапити на москалів, треба обов’язково з нею поговорити. Параска сказала повстанцям, що їй треба вийти, незабаром вона повернеться. Вона вийшла з хати, а за нею йдуть два переодягнені москалі. Вона зайшла в стодолу, звідти у другі двері вибігла на город. Пішла до сусідів, де ночувала Ольга, і розказала дочці про свої підозри. Ольга пішла ночувати до двоюрідної сестри у Ялинку.

Параска пішла додому іншою дорогою і замітила в темноті стійкового, який заговорив по російськи. Вона прийшла до хати, а до неї кажуть, що, напевно, ходила в гарнізон до москалів, їх видавати. Параска сказала, що ви самі москалі переодягнені і недалеко звідси стоїть москаль на стійці, на шапці червона зірка. Вони швидко вийшли з хати і пішли.

На другий день прийшли до Параски і питали, де ховає дочку бандерівку. У хаті все перевернули, нічого не знайшли, але залишили двох солдатів у стодолі на сіні, дали їм консерви і хліба. Ці солдати зробили ножем діру у фаціяті і три дні і три ночі спостерігали за хатою Параски.

Цілу зиму Муляр Ольга переховувалася на Замленівці.

З Ольгою у підпіллі була зв’язкова Марися з Панського. Навесні 1948 р. переодягнені москалі в лузі повісили її брата, Марися повірила і пішла у гарнізон, вказала криївки в селах Рівня, Слобода Рівнянська, Рошняте, Перегінськ. В криївках були вбиті декілька повстанців, заарештували людей, які допомагали підпільникам.

Марися видала і Муляр Ольгу. Після її арешту, енкаведисти три місяці били і допитували Ольгу, а потім відпустили з думкою, що її вб’ють свої. Хлопці з боївки Ольгу не вбивали, бо зрозуміли, що вона нікого не видала.  Два місяці її ніхто не чіпав. А далі енкаведисти роблять так, як із зв’язковою Марисею. В зимі 1947 р. брат Ольги Муляр Йосип «Олег» вийшов з підпілля. В 1948 р. вони вбивають Йосипа і кажуть, що це зробили повстанці. Вони думали, що сестра буде показувати криївки, видасть зв’язки. Але Ольга не йшла на співпрацю.

В серпні 1948 р. оперуповноважений райвідділу МДБ старший лейтенант Семен Чупін  заарештував Муляр Ольгу «Мрію». Засудили до 8-ми років концтаборів. Відбувала арешт на Уралі у Мордовській республіці, с.Явас. Вийшла заміж за естонця, проживала в Естонії, де і померла.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ