День Героїв – це день пам’яті усіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну. Воно  покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

24 квітня до Дня Героїв в Перегінську на території Перегінської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1  було урочисто відкрито і освячено меморіальну дошку учням цієї школи.

На заході були присутні голова Всеукраїнського Братства УПА Борович Б.К., голова Рожнятівської районної ради Рибчак В. Я., заступник Понайда О.,  начальник відділу освіти Стоцький Р.Р., о. Василь, о.Богдан, О.Володимир, Неборак С. з родиною, заступник голови селищної ради Глинка М.В., голова Рожнятівського КУНу Бардяк М.М., Братчтво УПА Перегінська, вчителі та учні школи, жителі Перегінська.

28.06.1950 р. в Перегінській СШ було заарештовано учнів. Вони були об”єднані в таємну організацію «УКРАЇНСЬКІ МАЙБУТНІ ТВОРЦІ НАРОДНОЇ ВОЛІ» (УМТНВ),  розповсюджували антирадянські листівки, таємно видавали і читали журнали «Тріумф» та “Із гір” національно-патріотичного змісту. На допитах, не зважаючи на те, що майже всі були неповнолітні, ніхто не просив про помилування, всі трималися гідно і з достоїнством. Їм дали по 25 років з конфіскацією майна. Всі відбули різні терміни покарання.

Підпільна організація в Перегінській СШ «УКРАЇНСЬКІ МАЙБУТНІ ТВОРЦІ НАРОДНОЇ ВОЛІ» (УМТНВ) 

1.Вашкур Ярослав Васильович, 1931 р. н. Проживав у с.Сливки, учень. Заарештований 28.06.1950 р. Псевдо «Грізний», член УМТНВ. Писав статті до націоналістичного журналу «З гір»,  «Тріумф». 8.08.1950р.  засуджений на 25 років з конфіскацією майна. Реабілітований 3.10.1991р.

2.Вагилевич Олексій Володимирович, 1932 р.н., с.Сливки, освіта неповна середня, кочегар. Псевдо «Довбуш», член УМТНВ. Заарештований 30.06.1950р. – 25 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Реабілітований 3.10.1991р.

3.Близнюк Федір Миколайович, 1933 р.н., с.Сливки, вантажник Перегінського ліспромгоспу.  Член УМТНВ, псевдо «Дуб». Зберігав націоналістичну літературу,  писав і поширював націоналістичні статті. Заарештований 28.06.1950р. ». 8.08.1950р.  засуджений на 25 років з конфіскацією майна. Реабілітований 3.10.1991р.

4.Глушко Василь Костянтинович, 1930р.н. , селище Перегінське, помічник токаря Ріпнянського нафтопромислу. Член УМТНВ. Зберігав літературу антирадянського змісту. 21.11.1950р. засуджений на 25 років і 5 років пораження в правах. Реабілітований 1.02.1993р.

5.Мельник Дмитро Юрійович, 1933 р.н., селище Перегінське, освіта середня, рахівник. Заарештований 30.06.1950р. Псевдо «Чорнота». 8.08.1950р. засуджений на 25 років. Реабілітований 3.10.1991р.

6.Неборак Богдан Федорович, 1933 р.н., с.Сливки, освіта наповна середня, учень школи. Член УМТНВ, псевдо «Забіяка». Писав вірші націоналістичного змісту. 8.08.1950р. засуджений на 25 років позбавлення волі.

7.Небарак Стефан Федорович, 1932 р.н., с.Сливки, учень Перегінської СШ. Член УМТНВ, псевдо «Залізняк». Керував виданням журналів «З гір», «Тріумф» . 8.08.1950р. засуджений на 25 років позбавлення волі.

8.Петреній Василь Йосафатович, 1933 р.н.,  селище Перегінське. Член УМТНВ, псевдо «Надія» . 8.08.1950р. засуджений на 25 років позбавлення волі.

9.Рараговський Василь Васильович, 1934р.н., с.Сливки. Член УМТНВ, псевдо «Явір». Писав антирадянські статті. 8.08.1950р. засуджений на 25 років позбавлення волі.

10.Тринів Дмитро Миколайович,1933р.н.,  селище Перегінське. Член УМТНВ, псевдо «Пімста». Керував випуском журналів «З гір», «Тріумф» . 8.08.1950р. засуджений на 25 років позбавлення волі.

Директор школи Депутович І.І. розповів, що ці учні не вступали в комсомол, поширювали листівки антирадянського змісту, писали від руки журнали “Тріумф” та “Із гір”. Саме по почерку їх і вичеслили. Тодішній директор школи з Черкас Іванишин учнів не видав, на здала їх і класний керівник. А вчитель російської мови з Харкова Корнєєва пішла на співпрацю з НКВС і зрадила учнів.

Іван Ілліч нагадав, що обов’язок кожного з нас вкарбувати у пам’яті їх діяльнісь, а молодь має рівнятися на них і бути захисниками України. Подякував краєзнавцю і досліднику даної історії Бойчуку З.,  голові Рожнятівської районної ради Рибчаку В.Я., голові Рожнятівського Братства УПА Кореню Р., директору ДП « Осмолодський лісгосп»  Фрику О.Б.

На свято завітав член підпільної організації УМТНВ Неборак Стефан Федорович, який на даний час один залишився живий, його дружина Любов Гаврилівна, внучка Гануляк Ярина, племінник Близнюк Микола Федорович – голова сільської ради с. Сливки. Стефан Федорович розповів про діяльність організації, про заслання у Караганді і про звільнення в 1956 р. Тепер проживає у Львові.

Честь відкрити меморіальну дошку було надано голові Всеукраїнського Братства УПА Боровичу Б.К., голові Рожнятівського Братства УПА Кореню Р.Д., голові Рожнятівської районної Ради Рибчаку В.Я., Доректору Перегінської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Депутовичу І.І., учениці цієї школи Христук та Небораку Стефану.

Освячували меморіальну дошку о.Василь, о.Богдан та о.Володимир. О.Василь Бойчук ще раз всім нагадав, що то є російський окупант, який нищить і мучить навіть дітей, учнів; замість того, щоб вчитися, вони повинні були сидіти по тюрмах.

Голова Всеукраїнського Братства УПА Борович Б.К. у своєму виступі згадав, що Україна боролася на два фронти. Польська влада заборонила навчання українською мовою і як наслідок – було вбито міністра Пірацького. Як протистояння радянській владі в Перегінській школі була утворена підпільна організація. Школа має величний привід достойно вшанувати своїх героїв. Богдан Карлович наголосив на тому, що наша українська нація не потребує захисту від Європи, а сама є захисником її від московської орди.

Голова Рожнятівської районної ради Рибчак В.Я. подякував Небораку Стефану та його родині за те, що змогли приїхати на урочистий захід, що є підтвердженням того, що їхні мрії збулися. Він закликав молодь брати приклад з учнів підпільної організації, адже вони відмовилися від тютюну, горілки, не вживали поганих слів.

Вчитель математики Абрам Я.Ю. – дочка засуджених та реабілітованих – розповіла про поневіряння батьків під час довгої дороги у Сибір, коли їхали у вагонах стоячи і не всі доїхали у таких нелюдських умовах, де немає навіть могил. Завдання «москаля» було знищити українську націю. Ярослава Юрківна сказала, що мамі допомогла вижити у засланні зустріч з двоюрідним братом Тринівим Дмитром, який теж відбувава покарання за участь у підпільній організації УМТНВ. Вона довго була дочкою ворогів народу і рада, що тепер є дочкою героїв.

Було згадано й про те, що лютий –початок весни 2014 року засвідчили,  що боротьба за Україну тільки починається.

На святі прозвучали пісні у виконанні гуртів «Бандери» та «Маленькі Бойки».

Завершилися урочистості  запаленням свічок та хвилиною мовчання.

Вітаємо всіх українських захисників – на фронті та у тилу із Днем Героїв України!

Вічна пам’ять і слава всім, хто віддав життя, захищаючи Вітчизну!

Слава Україні!

Героям Слава!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ