30 липня члени Братства УПА Рожнятівщини встановили хрест на місці загибелі повстанців Дудки Семена “Яструба” з Перегінського та Миколи “Кременя” (“Сови”) з Вигоди (прізвища, на жаль, не знаємо) в урочищі “Котелець” 14 липня 1950 року.

Шість років воювали невтомні повстанці, спочатку в сотнях, а після реформування УПА – у боївках. Не раз просила мама свого сина Семена здатися поки не пізно, але хлопець відповідав, що ніколи не зрадить присязі. І він не порушив присяги – разом зі своїм товаришем Миколою вони прийняли геройську смерть у бою з НКВД.

Старші люди розповідали, що в  урочищі «Котелець» вівчарі з Перегінська пасли вівці. До них прийшли повстанці «Яструб» і «Кремінь» і сказали, щоб вони заготовили їду. Старший вівчар Данило Сліпий сказав повстанцям, щоб прийшли за кілька днів. Енкаведистам дав знати один повстанець на псевдо «Тарас», що 14 липня до вівчарів прийдуть повстанці по їду. Енкаведисти зробили засідку між Великим Канюсяком і Грофою на рейштоці.

14 липня 1950 р. чотири повстанці сходили з полонини Плісце. Дудка Семен «Яструб» і Микола «Кремінь» перейшли місток на рейштоці і потрапили у засідку. Вони стріляли у ворогів з кулемета і автомата. Обидва загинули, а два інші повстанці, що прийшли пізніше, залишилися живі.

Вбитих повстанців енкаведисти стягли до складу, там у лісорубів забрали коней, зачепили  повстанців і так тягнули по землі пару кілометрів до вузькоколійки. Погрузили на возок і повезли в Осмолоду, а потім – на поїзд  у Перегінськ. Родина  впізнала Семена по вишитій сорочці. Обидва поховані на цвинтарі в Перегінську у братській могилі.

В храмі Покрови Пресвятої Богородиці після Служби Божої о.Віктор Мендюк (священник УГКЦ – Парафія Божого Милосердя м.Калуш) відправив панахиду за померлими героями та освятив хрест та прапори.

Точне місце загибелі вказав Кропивич Володимир (1933 р.н.), який працював лісником в Осмолодському Лісництві – це урочище “Котелець”. Він розповів, що на тому місці був березовий хрест, потім – кедровий, а в 2008 р. асоціація туристів-краєзнавців встановила металевий хрест невідомому повстанцеві.

Після того, як було встановлено хрест, Люльчак Ярослав провів поминальну молитву за загиблими воїнами УПА.

Гурт “Бандери” виконав “Гімн України” та пісню “Спіть, хлопці, спіть”.

В заході взяли участь племінники Дудки Семена – Коцулим Петро та Маршалко Семен, які поділилися спогадами своїх мам, які були сестрами Семена.

Братство УПА вдячне директору ДП “Осмолодське ЛГ” Фрику Олексію Богдановичу за наданий транспорт, а також водію  Олексюку Ярославу.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ