22 грудня 1947р. в День святої Анни в Креховичах сталась сумна подія. В наслідок провокації одну з хат в якій перебували підпільники оточили більшовики. Під час перестрілки облавники підпалили хату. Відстрілюючись до останнього набою троє з них згоріли в хаті а один намагаючись врятуватись вистрибнув у вікно, але і його наздогнала ворожа куля.

Був ще й п’ятий повстанець, який квартирував в сусідній хаті. Почувши стрілянину він вибіг з хати і заховавшись на старому цвинтарі почав стріляти по ворогові.

Як свідчать очевидці тоді було вбито 9 а за іншими даними 13 ворогів.

З нашого боку впали:

“Остап” – Оглобляк Юрій Васильович – керівник боївки СБ Долинського райпроводу ОУН,

“Влодко” – Гринишин Михайло Васильович, 1922, с. Раків,

“Бистрий” – Фрищин Микола Андрійович, 1923, с. Раків,

“Арпад” – родом з Долинщини

22 грудня 1947 рік, бій в с. Креховичі

“Марко”, якому тоді вдалось втекти, це – Пронів Василь Іванович, 1922 р.н, уродженець с.Раків. Загинув він через пів року 20 червня 1948 р. в лісі біля с.Надіїв. Разом з ним на більшовицьку засідку натрапив і керівник районної боївки СБ “Орел” – Заліський Василь Кирилович, 1920 р.н, зі села Креховичі.

На фото: “Камінь”(Синичин Василь Іванович, референт СБ Долинського райпроводу ОУН), “Німець”, “Марко”

 

 

 

Після Богослужіння, яке проходило в місцевій церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці, всі рушили колоною з центру села до пам’ятного знаку на місці загибелі підпільників.

о. Василь Гладенький відправив поминальну панахиду за поляглими вояками, в кінці виголосивши палку промову, після чого пролунав державний гімн.

Завідувач місцевого клубу Ірина Павлів зачитала присутнім нарис про ту сімдесятилітню подію, що тут трапилась, а також спогади одного з очевидців

після чого пролунав вірш, складений в пам’ять про загиблих повстанців –

Світив місяць внічку та й на чисте поле,

В Креховичах впали чотири соколи.

Загинув друг “Бистрий” із другом “Арпадом”,

Загинув “Володко” із другом “Остапом”

Далі, зі словом виступив уродженець Крехович Михайло Гуцул, який поділився з присутніми особистими спогадами про той бій і також зачитав свідчення одного із очевидців.

Крім того до присутніх звернувся голова Братства ОУН-УПА Роман Корінь, яий розповів про діяльність організації і попросив допомогти встановити ім’я одного вихідця з Крехович, який був захоплений в криївці неподалік від Кузьмінця. Семеро побратимів загинули на місці, а його ледь живого відвезли до Перегінська, дорогою куди він й помер від ран.

На завершення заступник голови Брошнів-Осадської ОТГ Богдан Мельник подякував всім гостям і місцевим жителям за проявлену шану до загиблих підпільників. А також закликав не забувати всіх тих хто захищав українські землі в ті буремні роки і тих хто захищає їх в теперішній час.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ