Якщо Ви вважаєте, що діяльність Братства ОУН-УПА важлива для суспільства, прочитайте цей короткий текст до кінця і поширте його в соціальних мережах та серед друзів.

Що ми зробили?

2017 рік став знаковим у діяльності Рожнятівської районної організації Всеукраїнського Братства ОУН-УПА. Ми не тільки зросли чисельно, залучаючи до своєї роботи все більше активних членів та просвітителів, але і значно розширили коло своєї діяльністі. Зокрема, спільними зусиллями членів Братства разом з небайдужими жителями було знайдено і впорядковано немало місць загибелі й поховань повстанців, встановлено десяток хрестів та меморіальних знаків. Практично кожного місяця ми проводили вшанування пам’яті загиблих героїв з виїздом до місць поховань, залучаючи при цьому місцевих активістів.

Найбільшим цьогорічним проектом, який вдалось втілити в життя, є перше в районі відновлення криївки, де 70 років тому загинуло дев’ять підпільників.

Крім того, на даний момент проходить систематизація вже наявних на території району місць поховань/загибелі учасників ОУН-УПА, яке націлене на створення інтерактивної мапи з точним місцем, фото і коротким описом того чи іншого об’єкта. В перспективі даний задум повинен дещо спростити проблему з дотриманням в належному стані відповідних об’єктів, а також популяризувати їх за межами району, що можливо збільшить відвідуваність до місць слави вояків ОУН-УПА.

Що ми плануємо?

Також, паралельно планується збір відомостей і збереження поховань різного роду визначних діячів, які знаходяться на території Рожнятівщини. До них можна віднести представників духовенства, учасників перших визвольних змагань, політичних і культурних діячів, освітян, лісівників, які зробили вагомий вклад в життя району в цілому, чи для окремо взятого населеного пункту. Для прикладу – полковник УНР Василь Совачів (Осмолода), один із засновників “Просвіти” о.Йосип Заячківський (Лоп’янка), цілий комплекс поховань св’ященничого роду Левицьких (Князівське), кооператор і вояк УГА Микола Марків (Цінева), професор української гімназії і знаний пасічник Лев Гаванський (Кузьминець).

Весною на г.Стовба планується зведення каплички на місці повстанської школи, підготовчі роботи до чого вже розпочато. Також в найближчих планах встановлення пам’ятного знаку на місці останнього бою підпільника з Колочави Штаєра Михайла, який відбувся 7 серпня 1958 р. Встановлення меморіальної дошки на місці розстрілу німцями десяти членів ОУН та хрестів на місцях загибелі референта СБ краєвого проводу ОУН “Захід-Карпати” Яцківа Богдана “Дениса” разом із шістьома побратимами, курінного Романа Мончаківського “Ромка”, керівника Калуського райпроводу ОУН Гринчака Олексія ”Верховинця”, та багато інших.

У пошуках забутих місць героїчної слави вояків
Щорічне вшанування пам’яті полковника УПА Франсуляка

Кампанія по збору коштів

В 2018 році ми будемо намагатись продовжувати нашу роботу із ще більшим розмахом. Але нам потрібна Ваша допомога. Хоча вся праця і здійснюється на громадських засадах, але все ж є відчутна потреба в фінансуванні, яке в нас практично відсутнє. Проведення того чи іншого заходу потребує ряд основних витрат, починаючи від виготовлення пам’ятного знаку і закінчуючи орендою пасажирського транспорту для доїзду в місце проведення.

Ми будемо вдячні Вам за підтримку в цій справі.

Адже тільки на території Рожнятівщини залишились десятки забутих могил і ще більше місць гибелі героїв, які все ще чекають на належну шану, частина з яких через байдужість вже пішла навіки в небуття. Отже не будьте байдужими і зробіть свій маленький внесок в збереження нашої спільної історії на своїй рідній частинці Прикарпаття.

Пишіть нам на поштову скриньку upa.pereginsk@gmail.com або на нашу сторінку в Facebook.

Управа Рожнятівської районної організації Всеукраїнського Братства ОУН-УПА

ДЕТАЛЬНИЙ ЗВІТ РОБОТИ ОРГАНІЗАЦІЇ

14.10.2014 р. — відкриття хати-музею, збудованої з ініціативи нашого ГО, на місці загибелі полковника УПА Василя Сидора «Шелеста» та його проводу на г.Яла, (Рожнятівський р-н, с.Осмолода),

Вшанування пам”яті полковника Василя Сидора “Шелеста”

2015 рік – реконструйовано 4 братські могили повстанців (смт.Перегінське, Горішній цвинтар).

Грудень, 2015 рік – урочище Чута (серпень,1944 р. загинули 4 повстанці із сотні «Летуна»), (смт.Перегінське).

Урочище “Чута” пам’ятає своїх героїв

13.09.2016 р. – урочище Підверсухий (10.11.1950 р. загинув Дмитро Юрків «Пісня», референт пропаганди Калуського надрайонного проводу ОУН, Іван Ганцюк «Вітер», референт СБ Перегінського районного проводу ОУН та їх провід), (смт.Перегінське).

5.11.2016 р. – пошукова група Товариства “Пам’ять” та члени Братства здійснили дослідження гірського лісового масиву урочища Підверсухий та урочища Корнянки з метою знайти криївки повстанців.

Знайдено місця двох криївок

 

24.11.2016 р. – оновлено могилу повстанських командирів «Козака» (І.Кобилинець) та «Яреми» (О.Линда) в с.Красне.

24 листопада 1944 року у с.Красне загинули пор.”Ярема” та хор.”Козак”

2017 рік

22 січня – відправлення панахиди на могилі Січових Стрільців в Перегінську.

22 січня, в День Соборності України, громада селища Перегінська молитовно пом”янула всіх загиблих за волю України.

В кінці січня 1946р. освячено раніше впорядковану могилу восьми повстанців загиюлих на хуторі Панське біля Перегінська.

Бій на хуторі «Панське»25 (26) січня 1945 року

26 березня 2017р. встановлено і освячено хрест на місці загибелі двох підпільників –  В Перегінську віддали останню шану повстанцям Халусу Семену та Коцану Йосифу, які загинули 70 років тому в урочищі Чертіж.

В Перегінську віддали останню шану повстанцям Халусу Семену та Коцану Йосифу, які загинули 70 років тому в урочищі Чертіж

13 квітня 2017р. взяли участь в ексгумації вояків, які загинули в 1915 р. поблизу с.Ясеновець.

Австрійські солдати будуть перезахоронені через 100 років після смерті

25 травня в Перегінську відкрито меморіальну дошку учням підпільної організації УМТНВ.

До Дня Героїв в Перегінську відкрито меморіальну дошку учням підпільної організації УМТНВ

2 липня 2017р. Встановлено новий хрест на місці загибелі провідника ОУН на Закарпатті разом з побратимами.Встановлення хреста на місці загибелі “Булевара” на Мшані.

Встановлення хреста на місці загибелі “Булевара” на Мшані

Освячення хреста на місці загибелі окружного проводу ОУН Закарпаття в урочищі “Мшана”

9 липня 2017р. – встановлено і освячено хрест на могилі трьох вояків УПА на г.Заплата.

Пошуки Героїв УПА з сотні “Бистриця”

Не забуті герої гори Заплата із сотні “Бистриця”

Про братів-повстанців Гринчаків з Ясеня “Снігура” та “Верховинця”

29 липня 2017р. освячення реконструйованої братської могили вояків УПА –До 75-річчя створення УПА в Перегінську відправлена Служба Божа за воїнами УПА та освячена могила.

До 75-річчя створення УПА в Перегінську відправлена Служба Божа за воїнами УПА та освячена могила

30 липня – освячено хрест на місці загибелі повстанців “Яструба” та “Кременя” (“Сови”) 14 липня 1950 року в урочищі Котилець.

Загибель повстанців Дудки Семена «Яструба» (1922 р.н.) і «Сови» 14 липня 1950 року

Останній бій повстанців “Яструба” та “Кременя” (“Сови”) 14 липня 1950 року

14 серпня – відправлення панахиди на оновленій могилі чотового сотні “Опришки”  – «Мрії» у с.Кузьминець.

Загибель чотового “Мрії”Витвицького Павла з сотні “Опришки”

Серпень – Вересень 2017 р. – відновлення криївки в с.Гриньків

На Рожнятівщині відновили криївку, де 5 листопада 1947 року загинуло 9 повстанців

25 листопада в с.Красне в урочищі Солотвинське пом’янули 5 загиблих повстанців

В Красному вшанували загиблих за Україну героїв

На 2018 рік заплановано віднайти місця загибелі повстанців, встановлення пам’ятних хрестів, відновлення могил та вшанування повстанців і відправлення панахид, а також відновлення криївки в урочищі Рудінки біля с. Дуба

Станичний – Косів Микола Іванович “Видра” і вояк із сотні Заморського – Кобрин Микола Петрович “Новий”

Будівництво каплички на г.Стовба, на місці, де базувалась повстанська школа відділу «Трембіта», 

Один з найбільших повстанських боїв відділу “Трембіта” на Прикарпатті